«
  1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Ulusal Siyaset Bilimi Kongresi’nin ilki İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde gerçekleşti

Ulusal Siyaset Bilimi Kongresi’nin ilki İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde gerçekleşti

ulusal-siyaset-bilimi-kongresinin-ilki-istanbul-bilgi-universitesinde-gerceklesti.jpg

İstanbul Bilgi Üniversitesi, 1. Ulusal Siyaset Bilimi Kongresine ev sahipliği yaptı. Siyasi İlimler Türk Derneğinin düzenlediği etkinlikte Türkiyede siyaset biliminin geçmişi ve geleceği akademisyenlerin perspektifiyle ele alındı.

 

İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü, Siyasi İlimler Türk Derneği tarafından düzenlenen 1. Ulusal Siyaset Bilimi Kongresi’ne ev sahipliği yaptı. 24-25 Eylül tarihlerinde gerçekleşen kongre oturumlarında siyaset teorisi, karşılaştırmalı siyaset, Türkiye siyaseti ve uluslararası ilişkiler gibi siyaset biliminin farklı alanlarında geniş yelpazede konu başlıkları akademisyenler tarafından ele alındı.  

 

Kongre, İstanbul Bilgi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Ege Yazgan’ın açılış konuşmasıyla başladı. 1. Ulusal Siyaset Bilimi Kongresi’ne ev sahipliği yapmaktan gurur duyduklarını belirten Yazgan, “Dünya şu anda inanılmaz bir değişim içerisinde yer alıyor. Böyle bir değişimin birçok yönü var. Bu değişimin en önemli yansıması siyaset üzerinde görülüyor. Bu yeni dünyayı biraz olsun anlamak için bu konferansın çok faydalı olacağını düşünüyorum. Akademisyen olarak bulunduğumuz dünyada beyan ettiğimiz fikirler, yaptığımız analizler medyanın ve sosyal medyanın hızı arasında kayboluyor, bunların tartışılması mümkün olmuyor. Herkese bu kongreye katkıları için çok teşekkür ediyorum” dedi. 

 

Siyasi İlimler Türk Derneği Başkanı Prof. Dr. Sabri Sayarı açılış oturumundaki konuşmasına ev sahipliği ve katkıları için İstanbul Bilgi Üniversitesi’ne teşekkür ederek başladı. Sayarı, “Kongreyle birlikte Türkiye'de siyaset bilimi alanında bir ilki başlatmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bugüne kadar siyaset biliminin bütün ana dallarını kapsayan, böyle büyük bir kongre yapılmamıştı. Kongrenin bu açıdan bir ilk olduğunu düşünüyoruz. Dernek olarak amacımız bu başlangıcın kalıcı olmasını sağlamak. 2023 yılında Ulusal Siyaset Bilimi Kongresi’nin ikincisini Ankara'da yapmayı planlıyoruz” dedi.

 

Kongrenin “Türkiye’de Siyaset Biliminin Geçmişi ve Geleceği” başlıklı ana oturumunda İstanbul Bilgi Üniversitesi Eski Rektörü ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Emeritus Prof. Dr. İlter Turan, Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Füsun Türkmen ve ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ayşe Ayata konuşmacı olarak yer aldı.  

 

Siyaset bilimi alanındaki değişimin 1960’lı yılların ortasında başladığını belirten Emeritus Prof. Dr. İlter Turan, “Prof. Dr. Nermin Abadan’ın  ‘Anayasa Hukuku ve Siyasal Bilimler Açısından 1965 Seçimlerinin Tahlili’ adlı çalışması siyaset biliminde adeta bir kırılma noktasına işaret eder. Çünkü o güne kadar siyaset bilimi daha çok kamu hukukunun özellikle de anayasa hukukunun etkisi altındaydı. İlk defa bunun dışında seçim istatistikleriyle uğraşan, bunu analiz eden bir çalışma yapıldı” dedi. Bu kırılmadan sonra siyaset bilimi alanında çok parlak asistanlar ve kıymetli hocaların yetiştiğini belirten Turan, bu alana ilginin arttığını bu kongrede de gördüklerini dile getirdi.

 

Prof. Dr. Ayşe Ayata ise Türkiye'de son yıllarda yazılan doktora tezlerine dikkat çekti. Bu tezlerden yola çıkarak Türkiye’de siyaset biliminin geleceğine ilişkin öngörülerde bulunduklarını aktaran Ayata şunları söyledi: “Ulusal çözümlemelerden artık uzaklaşacağız, yerelin iç dinamiklerine bakacağız. Bundan sonra küresel bir yere odaklanacağız. Türkiye'yle kısıtlı kalmayacağız. Artık demokrasi kurumsallaştığı için bu kurumsallığı irdeleyip bireyin siyasi süreçlere daha fazla katılımını sağlayacak çalışmalar yapacağız. Siyasi kimlik, çok kültürlülük ve bunların demokrasiyle bağlantısını çalışacağız. Neoliberal küreselleşme ile devletin azalan rolünün tekrar incelenmesine başlayacağız. Yeni dünyada gelişen, değişen egemenlik kavramını tartışacağız. Türkiye artık Avrupa Birliği ile entegrasyon süreci içinde olduğu için buna bağlı olarak Avrupa odaklı çalışmalar yapacağız.”

 

Prof. Dr. Füsun Türkmen ise Siyasi İlimler Türk Derneği’nin Türkiye'de siyaset biliminin gelişiminde önemli bir rolü olduğunu belirterek “Siyaset biliminin bir bilim dalı olarak meşruiyet ve bağımsızlığına katkı sunuyoruz” dedi.

 

24-25 Eylül’de İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü’nde gerçekleşen 1. Ulusal Siyaset Bilimi Kongresi’ni akademisyenler yoğun ilgiyle karşıladı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir Cevap Yaz

BiHaber Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *