«
  1. Anasayfa
  2. Haberler
  3. Türkiye’nin En Popüler Kültür Turizmi Rotaları

Türkiye’nin En Popüler Kültür Turizmi Rotaları

Kültür turizmi 2024'te 6,9 milyar dolar büyüklüğe ulaşıyor; Türkiye, en popüler destinasyonlardan biri.

Türkiye’nin En Popüler Kültür Turizmi Rotaları

Kültür Turizmine 6,9 Milyar Dolar Harcıyoruz! Türkiye’nin En Popüler Kültür Turizmi Rotaları nereleridir?

Dünyada kültür turizminin 2024 yılında 6,9 milyar dolar büyüklüğe ulaşması bekleniyor. Türkiye, UNESCO “Dünya Mirası Listesi”nde yer alan pek çok yöresiyle kültür, tarih ve gastronomi odaklı bir seyahat deneyimi yaşamak isteyenlerin popüler destinasyonları arasında yer alıyor.

Son yıllarda turizm sektöründe önemli bir yükseliş gösteren kültür turizmi, giderek daha fazla insanın tatillerini deniz, kum ve güneşten ziyade kültürel deneyimlerle doldurmak istemesiyle popülerlik kazanıyor. Expedia Group, Priceline Group ve China Travel tarafından hazırlanan “Cultural Tourism Demand and Trends 2024-2031 Report” (Kültür Turizmi Talep ve Trendler 2024-2031 Raporu), bu yıl dünya genelinde kültür turizminin 6,9 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşacağını belirtiyor. Rapora göre, kültür turizmi pazar hacmi yıllık ortalama %14,3 büyüyerek 2031 yılında 17,2 milyar dolara ulaşacak.

Kültür turizmi denildiğinde akla gelen ilk ülkeler arasında Türkiye de bulunuyor. UNESCO “Dünya Mirası Listesi”nde yer alan birçok yapı ve yöreye sahip olan Türkiye, bu alanda önemli destinasyonlardan biri.

Kültür, Tarih ve Gastronomi Odaklı Seyahat

Türkiye’nin önde gelen turizm markalarından Coral Travel, yeni yerler keşfetmek ve eski medeniyetlerin izlerini sürmek isteyenler için Türkiye’nin en popüler kültür turizmi destinasyonlarının listesini yayınladı. Coral Travel Türkiye Genel Müdürü Mehmet Kamçı, deneyimli rehberler eşliğinde düzenlenen turlar sayesinde Anadolu’nun Ege, Karadeniz, İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu gibi zengin coğrafyalarına yolculuk yaparak bu bölgelerdeki kültürel zenginliği gözlemlemenin mümkün olduğunu belirtiyor. Kamçı, düzenledikleri kampanyalar ve tatil alışverişlerinde sundukları banka promosyonları ile kültür, tarih ve gastronomi odaklı seyahatlerin daha erişilebilir ve keyifli hale geldiğini vurguluyor.

Türkiye’nin En Popüler Kültür Turizmi Rotaları

Kapadokya: Türkiye turları içinde en çok tercih edilen bölgelerden biri olan Kapadokya’da, Peri Bacaları’nı görebilir, Ihlara Vadisi’nin görkemini keşfedebilir ve yer altı şehirlerinin gizemini çözebilirsiniz. Yöresel lezzetleri tadabilir, çömlek ve onyx taşı gibi ürünlerin işlendiği atölyeleri ziyaret edebilir, balon turu ve Türk gecesi gibi çeşitli aktivitelere katılabilirsiniz.

Ege ve Akdeniz Bölgeleri & Likya: Ege ve Akdeniz’in güzel destinasyonlarında tekne turları ile deniz, kum ve güneşin tadını çıkarabilir, özellikle Likya bölgesindeki antik kentlerde bölge tarihi hakkında bilgi edinebilir ve doğası eşliğinde yerel yemeklerin tadını çıkarabilirsiniz.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi: Dünyanın ilk üniversitesinin bulunduğu Harran, dünyanın en eski yapılarından biri olan Göbeklitepe, peygamberler şehri Şanlıurfa ve Mardin gibi birçok tarihi ve kültürel değere sahip bölgeleri keşfedebilir, bölgenin yerel lezzetlerini tadabilirsiniz.

Karadeniz Bölgesi: Tarihi Sümela Manastırı ve doğal güzellikleri ile ünlü Uzungöl gibi yerleri gezebilir, yeşil doğası ve yöresel yemekleri ile öne çıkan Karadeniz’in tadını çıkarabilirsiniz.

Doğu Anadolu Bölgesi: Doğu Anadolu’nun kültürel ve tarihi zenginliklerini keşfedebilir, bölgenin lezzetli yöresel yemeklerini deneyimleyebilirsiniz.

Coral Travel’ın Avantajlı Kampanyaları

Coral Travel, bir gece konaklamalı turlardan sekiz gün süren kapsamlı gezilere kadar çeşitli seçenekler sunuyor. 21 Haziran-31 Temmuz 2024 tarihleri arasında geçerli kampanya ile Ziraat Bankası Bankkart kredi kartı veya banka kartı ile yapılacak belirli tutarlardaki alışverişlerde Bankkart Lira kazanma fırsatı sunuyor.

Coral Travel Türkiye Hakkında

Coral Travel Türkiye, 1992 yılından bu yana 22 ülkede faaliyet gösteren Coral Travel Group’un bir parçasıdır. 4300 çalışanıyla yıllık 3 milyonun üzerinde turiste hizmet veren Coral Travel, Türkiye’nin tüm bölgelerine ve dünyanın çeşitli destinasyonlarına turlar düzenlemekte ve binlerce otel alternatifi sunmaktadır. Coral Travel markası, tur operatörlüğü ve satış acenteliği, destinasyon hizmetleri, otelcilik ve bilgi teknolojileri gibi birçok alanda faaliyet göstermektedir.

Kısacası, kültür turizmi hem dünyada hem de Türkiye’de hızla büyüyen ve popülerleşen bir trend. Türkiye, zengin tarihi ve kültürel mirasıyla bu alanda önemli bir destinasyon olarak öne çıkıyor.

Kaynak: Gezi Bülteni

Bir Cevap Yaz

BiHaber Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *