«
  1. Anasayfa
  2. Ekonomi
  3. Fed Kararları Kripto Para Piyasalarını Nasıl Etkileyecek

Fed Kararları Kripto Para Piyasalarını Nasıl Etkileyecek

fed-kararlari-kripto-para-piyasalarini-nasil-etkileyecek.jpg

Amerikan Merkez Bankası Fed, geçen haftaki kararları ile faizleri 75 baz puan artırdı. Türkiye’nin hızlı büyüyen global borsası Bitay’ın Araştırma ve Yatırım Direktörlüğü, üst üste üçüncü kez gidilen bu artışın piyasalara olası etkilerine yönelik bir analiz yayınladı. 

 

Türkiye’den globale açılan güçlü kripto para borsası Bitay, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (Fed) geçen haftaki kararları ile faizleri 75 baz puan artırmasının piyasalara etkilerine yönelik bir analiz yayınladı. Bitay bünyesinde yer alan Araştırma ve Yatırım Direktörlüğü Analisti Alper Samet Yorak’ın imzasını taşıyan kapsamlı analiz, Fed kararının muhtemel sonuçlarına dikkat çekiyor. 

 

Amerika Merkez Bankası Fed’in faizlere ilişkin kararları, tüm ekonomi çevrelerinde olduğu gibi Kripto para piyasalarında da merakla bekliyordu. Fed beklenen kararları 21 Eylül Çarşamba günü açıkladı. Genelde piyasa beklentileri doğrultusunda gelen kararlar kapsamında 75 baz puanlık faiz artırımın gerçekleşmesiyle federal fonlama faiz aralığı 2,25 – 2,50 aralığından 3,00 – 3,25 aralığına yükseltildi.

 

Alper Samet Yorak, Bitay Akademi sayfasında yayınlanan detaylı analizinde şunları söyledi: “Fed’in açıkladığı karar metninde özellikle iki faktör göze çarpıyor. Bunlardan ilki para politikası kurulu üyelerinin 2022 yılsonu faiz tahmini, Haziran ayındaki 3,4 seviyesinden 4,4’e yükseltilmesi. Ek olarak yine 2022 yılı için büyüme tahmini (GSYH) 1,7’den oldukça sert bir şekilde 0,2 ye çekildi.” 

 

Karar metninde, enflasyon ve büyüme tahminlerindeki revizeye istinaden, Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan savaşın enflasyon üzerinde ek yukarı yönlü baskı yarattığı ve global ekonomik aktiviteyi azalttığına vurgu yapıldı. Fed’in işsizlik oranı beklentileri de önümüzdeki üç yıl için yukarı yönlü revize edildi.

 

Yakın tarihin en ‘şahin’ açıklamaları 

Fed Başkanı Jerome Powell, düzenlenen basın toplantısında, “Fiyat istikrarı olmadan ekonomi çalışmaz.”, “İşgücü piyasasının soğumasını bekliyoruz.”, “Keşke enflasyonu indirmenin acısız bir yolu olsaydı, ancak yok.”, “Bugün müdahale etmezsek yarın daha çok acı çekmek zorunda kalırız.”, “Faiz artırımlarını devam ettirmek gerekli olacak.”, “İşimizi bitirene kadar faiz artırımlarına devam edeceğiz.” gibi cümleler kurmuştu. Powell’in açıklamalarındaki bu ifadeleri de alıntılayan Yorak, bu ifadelerin kamuoyuna açıkça “acı çekeceğiz” mesajı verdiğini vurguladı. 

 

Yorak değerlendirmesine şöyle devam etti: 

“Bizim de sık sık dile getirdiğimiz şekilde ‘enflasyon bir ekonomide bütün kötülüklerin anasıdır’ yaklaşımı Batı dünyası açısından bir amentü olarak içselleştirilmiş vaziyette. Ek olarak Powell, enflasyonla mücadele konusunda hiçbir şekilde müsamaha göstermiyor ve bu konuda çok endişeli olduklarını da belirtiyor.” 

 

Fed açıklamalarının yakın tarihin en ‘şahin’ açıklamaları olduğuna işaret eden Yorak özellikle enflasyonun istedikleri hızda gerilemiyor oluşunun Fed’i daha agresif olmaya ve para politikasını sıkılaştırma motivasyonunu yüksek tutmaya yönlendirdiğini söyledi. Yorak şunları ekledi: 

 

“Enflasyon, faiz ve işsizlik tahminlerinde yapılan revizyonların yanı sıra, büyüme beklentilerindeki sert düşüşler, Fed tarafından sık sık iletişimi yapılan “yumuşak iniş” söylemlerinin rafa kalkmaya ve durgunluk endişelerinin giderek artmaya başladığına işaret ediyor. Bununla birlikte Powell’in basın toplantısı sırasında sıklıkla atıfta bulunduğu faiz oranları projeksiyonlarında yapılan sert revizyonlar, piyasanın 2023 yılının ikinci yarısında beklediği faiz indirim beklentisini çöpe attı. Bu da küresel risk iştahında daha da baskılanma ve negatiflik anlamına geliyor.”

 

Yorak: Dolar lehine bir tablonun devam edeceği anlaşılıyor

 “Bunun farkında olan Powell’ın da bir önceki toplantıda olduğu gibi enflasyonun tepe noktada olduğunu belirtmesi, faiz artırım hızının verilere bağlı olacağını ve bir noktada faiz artırım hızını yavaşlatmanın uygun olacağına vurgu yapması, piyasaların olumlu olarak algılayabileceği neredeyse tek başlık. Ancak önümüzdeki günlerde piyasaların aklında kalacak konu yine faiz projeksiyonlarında yapılan sert yukarı yönlü revizyonlar olacağı için her halükârda Dolar lehine bir tablonun devam etmesini bekliyorum. Öte yandan hisse senetleri ve kripto paralar gibi riskli varlıkların baskı altında kalmaya devam edeceği bir görünüm beklemek makul bir beklenti olacaktır.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir Cevap Yaz

BiHaber Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *