«
  1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. Engelli can dostlara Konak’ta yeni yuva

Engelli can dostlara Konak’ta yeni yuva

engelli-can-dostlara-konakta-yeni-yuva.jpg

DÜNYA HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ’NDE ANLAMLI AÇILIŞ

 

Sokakta yaşayan engelli kedilere güvenli bir yaşam alanı sağlamak için inşa edilen Konak Engelli Kedi Evi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin açılışında konuşan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, tesisin Türkiye’de bir ilk olduğuna dikkat çekerek “Sokakta yaşayan canlar bizim olmazsa olmazımız. Yerel yöneticiler onların yaşaması için ortamları hazırlamak durumundadır. Biz de bu anlayışla çalışıyoruz” dedi.

 

Konak’ta sokakta yaşayan engelli kedilerin artık bir yuvası var. Konak Belediyesi, sokakta yaşayan engelli kedilere güvenli bir yaşam ve bakım olanağı sağlamak için inşa ettiği Konak Engelli Kedi Evi ve Rehabilitasyon Merkezi’ni 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde hizmete açtı. Yapılan çalışmalarla yenilenen ve ekipmanlarla güçlendirilen Konak Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’nün de yeni yüzüyle tanıtıldığı açılışa Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’la birlikte Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) İzmir Temsilcisi Esin Önder, Hayvanlar İçin Projeler Derneği (HİPDER) Başkanı Funda Bonomo, Konak Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Mehmet Aksoy, CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Kemal Özdönmez, CHP Konak İlçe Başkanı Akın Küçükoğullarından, CHP il ve ilçe örgütü yöneticileri, kadın ve gençlik kolları temsilcileri, Konak Belediye Meclisi üyeleri, veteriner işleri müdürleri, mahalle muhtarları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda Konaklı hayvansever katıldı.

 

Batur: Gurur duyuyoruz

 

Açılışta konuşan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, merkezin açılışını özellikle 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde yaptıklarına dikkat çekerek, “Sokakta yaşayan canlar bizim olmazsa olmazımız. Yerel yöneticileronların yaşaması için ortamları hazırlamak durumundadır. Biz de bu anlayışla çalışıyoruz” dedi. Narlıdere’deki başkanlık döneminde can dostlarla ilgili olarak sıfırdan başlayarak çok güzel işler yaptıklarını anımsatan Batur, Konak’ta ise var olan teknik altyapıyı güçlendirecek hamleleri gerçekleştirdiklerini kaydetti. Batur, “Birimimizi İzmir’in en iyi veterinerlik hizmetlerini veren birim haline getirdik” diye konuştu.Konak Engelli Kedi Evi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin kurulma öyküsünün Türkiye Belediyeler Birliği’nin açtığı yarışmayla başladığını hatırlatan Batur,“Mimar arkadaşımız Damla Başkan’ın bize getirdiği projeyi arkadaşlarımızla tartıştık. Gerçekten heyecan vericiydi ve Türkiye’de ilkti. Yarışmaya katıldık. Konak Belediyesi girdiği her yarışmadan muhakkak ödül alarak çıkar. Bu geleneği bozmadık ve 11 belediye arasına girerek, 500 bin liralıkbir hibe aldık. Üstüne biz de kattık. Ve neticede Türkiye’de ilk olan, gurur duyduğumuz projemizi hayata geçirdik.Önce insan, sonra sokaktaki can dostlarımızın mutlu olduğu bir Konak hedefindeyiz. Onların sessiz haykırışlarını duyabilen bir belediye olmaya çalışıyoruz. Bu konuda özellikle hayvansever derneklerimizle ortak çalışmalar yapmak bizim için çok önemli” dedi.

 

Fizik tedavi ünitesi de var

 

Merkezin farklı bölümleri olduğuna dikkat çeken Batur, “Özellikle 200 metrekare civarında bir alanımız yerden ısıtmalı. Fizik tedavi ünitemiz var. Açık ve kapalı alan olmak üzere kedilere özel yürüyüş bandı var. Türkiye’de ilk defa kedilerin rehabilitasyonuna dönük bir çalışma yapıldı. Emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim. Sadece binayı yapmak değil, bu tesisin çalışması, kedilerimize can dostlarımıza hizmet vermesi çok önemli. Veteriner işleri müdürlüğümüze büyük iş düşüyor. Derneklerimizle de işbirliği halinde olacak, onların önerileriyle daha iyi bir noktaya getireceğiz. Konak’ımıza hayırlı olsun.Konak Belediyesi kentin içinde yaşayan tüm canlılarla barışık ve hayata tutunabilmeleri için her noktada can dostlarımızın yanında olmaya devam edecek” dedi. Batur, tüm hayvanseverleri8 Ekim Cumartesi günü saat 13.00’te Gündoğdu Meydanı’nda başlayacak ve akşam Zakkum konseriyle renklenecek 3.  Patilerin Festivali’ne davet etti.

 

Başkan Batur’a teşekkür

 

HAYTAP İzmir Temsilcisi Esin Önder de “Böyle anlamlı bir günde bu açılış bizleri çok mutlu etti. Başkanımız Abdül Batur’a, müdürlüğümüze, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi. HİPDER Başkanı Funda Bonomo ise “Bu anlamlı günde burada olmak, böyle bir açılışın parçası olmak çok güzel ve anlamlı. Hayırlısı olsun. Konak Belediye Başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Açılış kurdelesinin tüm katılımcılarla birlikte kesildiği törende merkezin projesini hazırlayan mimarlar Damla Başkan Atalay ile İlke Hiçsönmezler’eplaket verildi. Etkinlikte, yapılan çalışmalarla yenilenen ve farklı ekipmanlarla güçlendirilen Konak Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü de yeni yüzüyle tanıtıldı.

 

Sahiplendirme de yapılacak

 

Konak Engelli Kedi Evi ve Rehabilitasyon Merkezi, sokakta yaşayan sahipsiz ve fiziksel engelli can dostlar için güvenli bir yaşam alanı oldu. Konak Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’nün Halkapınar’da hizmet verdiği 6 bin 500 metrekarelik alanda inşa edilen merkez 180 metrekare. Uzman veteriner hekimler ve donanımlı teknik ekibin görev aldığı merkez üç bloktan oluşuyor. Engelli kedilere, bakım ve tedavinin yanı sıra ömür boyu barınma imkânı da sunan merkezde can dostları ömürlük yuvalarına kavuşturmak için sahiplendirme de yapılacak.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir Cevap Yaz

BiHaber Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *