«
  1. Anasayfa
  2. Kültür Sanat
  3. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası 2022 – 2023 Konser Sezonu Başlıyor

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası 2022 – 2023 Konser Sezonu Başlıyor

cumhurbaskanligi-senfoni-orkestrasi-2022-2023-konser-sezonu-basliyor.jpg

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, 2022/23 Konser Sezonu’nda yeniliklerle dolu bir programla sanatseverlerin karşısına çıkacak. Ülkemizin en köklü sanat kurumu olan CSO, merakla beklenen yeni konser sezonuna 1 Ekim 2022 tarihinde “Başkent Kültür Yolu Festivali” kapsamında gerçekleştireceği Sezon Açılış Konseri ile başlayacak. Festival kapsamında farklı konserler gerçekleştirecek olan Orkestra, bu sene ilk defa düzenlenecek “Diyarbakır Sur Kültür Yolu Festivali” kapsamında 9 Ekim 2022 tarihinde Diyarbakırlı sanatseverlerle de buluşacak. 

 

CSO 13 yıl sonra tekrar Diyarbakır’da

En son 2009 yılında gerçekleştirilen “Anadolu Turnesi” kapsamında Diyarbakırlı sanatseverler ile buluşan Orkestra, 13 yıl sonra “Diyarbakır Sur Kültür Yolu Festivali” kapsamında rengârenk bir repertuvar ile dinleyicilerinin karşısına çıkacak. Keman sanatçısı Cihat Aşkın’ın solist olarak katılacağı konserde müzik tarihinin en beğenilen klasik eserlerinden Türk bestecilerine uzanan özel bir program içeriği dinleyicilere sunulacak.

 

Yıldızlarla Dolu Bir Sezon

Renkli ve zengin programıyla her yıl binlerce sanatseveri ağırlayan CSO, 2022/23 sezonunda da dünyanın en nitelikli şef ve solistlerine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Klasik müzik dünyasının önemli orkestra şefleri ile gerçekleşecek konserlerde; Leif Segerstam, Victor Aviat, Vladimir Ponkin, Ari Rasilainen, Terje Mikkelsen, Matthew Coorey, Gabriel Bebeselea, Bas Wiegers, Michael Wendeberg, Jacek Kaspszyk gibi isimler CSO sahnesinde konuk olarak yer alacak. 

 

Daniel Müller-Schott (çello), Nino Gvetadze (piyano), Helene Boulegue (flüt), Soyoung Yoon (keman), Judith Jauregui (piyano), Gabriel Croitoru (keman), Veriko Tchumburidze (keman), Francesca Dego (keman) Nick Deutsch (obua), Renan Coen (piyano), Daniel Ciobanu (piyano), Alessandro Carbonare (klarnet), Sara Dragan (keman), Lucienne Renaudin Vary (trompet), Maksim Rysanov (viyola) Janoska Ensemble gibi ünlü solist sanatçılar da CSO’nun 2022 -2023 Konser Sezonu’nda Orkestra ile beraber sahne alacak. 

 

CSO’da Türk Bestecileri ve İlk Seslendirmeler

Tarihi boyunca Türk bestecilerinin ilk seslendirmelerini ve ilk kayıtlarını yapma misyonunda öncü olan CSO, bu sezon da birçok eserin Türkiye ve dünyada ilk seslendirmelerini gerçekleştirecek.

 

2023 Yılı UNESCO Uluslararası Anma ve Kutlama Haftaları kapsamında ilan edilen, Âşık Veysel'in Vefatının 50. Yıl Dönümüne özel olarak besteci Erbek Eryılmaz’a CSO tarafından sipariş edilen “Bir Büyük Dünya – Aşık Veysel” ve Besteci Özkan Manav’a yeni CSO Konser Salonu’nun açılışı için Cumhurbaşkanlığı tarafından sipariş edilen “Çoğul” eserleri şef Cemi’i Can Deliorman yönetiminde ilk kez dinleyici ile buluşacak.

 

Gürer Aykal yönetimindeki CSO, Ali Darmar’ın “Geçmiş Esintiler” isimli eserinin ilk seslendirmesi ile birlikte İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nin açılışı için Hasan Uçarsu tarafından yazılan “Sinan Operası’nın Konçertant Versiyonu”nu ilk defa dinleyici ile buluşturacak. Ulvi Cemal Erkin’in 50. ölüm yıldönümü kapsamında seslendirilecek, çok sevilen 2. Senfonisi, Emre Aracı’nın Türkiye’de ilk kez seslendireceği “Kayıp Seslerin İzinde” ve Muammer Sun, Ahmed Adnan Saygun, Turgut Pöğün, Nevit Kodallı gibi birçok Türk bestecisinin müzikleri CSO’nun yeni sezon programında yer alıyor.  

 

CSO 70’ten fazla etkinlik ile Türkiye’nin en üretken orkestrası

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yenilenen konser salonu ve büyüyen kadrolarıyla CSO, bu sezon da yediden yetmişe hitap eden zengin bir program sunuyor. Rengim Gökmen, Cem Mansur, Burak Tüzün, Can Okan, Tolga Atalay Ün gibi orkestra şeflerimizin de yer aldığı programda, Gülsin Onay (piyano), Cihat Aşkın (keman), Dorukhan Doruk (çello), Can Çakmur (piyano), Çağıl Yücelen (keman), Atahan Dinç (keman) Feryal Türkoğlu (soprano), Ferda Yetişer (mezzo soprano), Görkem Ezgi Yıldırım (soprano) Tuğba Mankal (soprano) Hülya Kazan (soprano) Aylin Ateş (alto) Efe Kışlalı (tenor), Kaan Buldular (Kontrtenor), Kevork Tavityan (bariton) Tuncay Kurtoğlu (bas) gibi konuk solist sanatçılar da yer alacak. 

 

“Geleceğimizin teminatı gençlerimizdir” ilkesinden yola çıkarak; Cumhuriyetin 100. yılını kutlamaya hazırlanan CSO, sanatseverlere periyodik konserleri ile birlikte sayısız eğitim konserleri, çocuk konserleri ve Genç Kuşak Solistleri’nin de yer aldığı anlamlı bir program sunuyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir Cevap Yaz

BiHaber Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *