«
  1. Anasayfa
  2. Kültür Sanat
  3. “3. Esenler Kısa Film Yarışması” jürisi belli oldu

“3. Esenler Kısa Film Yarışması” jürisi belli oldu

3-esenler-kisa-film-yarismasi-jurisi-belli-oldu.jpg

Bu yıl 11-15 Kasım tarihleri arasında üçüncüsü gerçekleştirilecek Esenler Film Günleri kapsamında düzenlenen “3. Esenler Kısa Film Yarışması”nın jürisinde yer alacak isimler belli oldu.

 

Esenler Belediyesi tarafından bu yıl 11-15 Kasım tarihleri arasında 3’üncü kez sinemaseverleri ağırlayacak olan Esenler Film Günleri”, çok sayıda sinema filmini ve sektör profesyonellerini seyircilerle buluşturacak. Film günleri kapsamında Türkiye’de kısa filmin gelişimine katkıda bulunmak, kısa film türündeki yapımları desteklemek ve yeni üretimlere olanak sağlamak amacıyla “3. Esenler Kısa Film Yarışması” düzenleniyor.

 

Jüri, Sinemanın Önemli İsimlerinden Oluşuyor

 

“3. Esenler Kısa Film Yarışması”nın jürisinde; 2009 yılında bitirdiği “MOMMO Kız Kardeşim” isimli filmi 59. Berlin Film Festivali’nin “Generation” bölümüne seçilen ilk ve aynı yıl gerçekleştirilen Asya Pasific Screen Awards (Asya Oscarları)’da ilk 5’e seçilen tek Türk filmi olan yapımcı, yönetmen ve senarist Atalay Taşdiken; hâlen TRT Belgesel’de “Bir Aş Hikayesi” adlı gastronomi programını sunmakta olan sinema ve dizi oyuncusu Rıza Sönmez; önemli pek çok sinema yayınında imzası bulunan, Artizan Sanat’ta etkinlik koordinatörü, TRT 2’de yayınlanan “Yönetmen Sineması” programının konuşmacısı ve sinema yazarı Tuba Özden Deniz; pek çok film festivalinden ödülle dönen yönetmen veoyuncu Vuslat Saraçoğlu; Avrupa Film Akademisi ve Asya Pasifik Akademisi üyesi, bugüne dek 20’nin üzerinde uzun metraj film ve belgesel projesinde kurgucu olarak çalışmış olan film kurgucusu ve yapımcı Mesut Ulutaş yer alıyor.

 

Finalist Filmlere Telifleri Verilecek

 

Tür ve tema ayrımı yapılmaksızın, 18 Kasım 2021 tarihinden sonra çekilmiş kurmaca, belgesel, deneysel ve canlandırma türlerinden birinde, süresi 15 dakikayı aşmayan ulusal filmlerin yarıştığı “3. Esenler Kısa Film Yarışması”nda finale kalarak birinci olan film 30 bin TL ile ödüllendirilirken; ikinci filme 20 bin TL, üçüncü filme ise 10 bin TL para ödülü verilecek. Ayrıca kısa film yarışmasında bir önceki yıl olduğu gibi bu yıl da ilk 10’a girerek finale kalan, ancak derece alamayan 7 film, motivasyon desteği adı altında 3 bin’er TL gösterim telifinin sahibi olacak.

 

Kısa film yarışmasında toplam 81 bin TL para ödülü verilirken; kazanan isimlere 15 Kasım tarihinde gerçekleşecek törende ödülleri takdim edilecek.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir Cevap Yaz

BiHaber Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *